Uzależnienia – dopalacze

A czym w ogóle są dopalacze? Substancjami psychoaktywnymi, które podobne są do narkotyków. Istnieje jednak pewna różnica. Narkotyki są zabronione i nielegalne, dopalacze nie. Można je kupić niejako legalnie, chociaż są bardzo niebezpieczne. Taką lukę wykorzystują sprzedawcy i zarabiają kosztem zdrowia i życia młodych. Dopalacze, w porównaniu do innych uzależnień, uzależniają szybciej. Zaczyna się od jednego razu na imprezie, a kończy na codziennym braniu. Równie szybko rujnują organy wewnętrzne. Działają również źle na psychikę.

Problem z dopalaczamiRegularne branie tych substancji prowadzi do uzależnienia od dopalaczy, które kończy się często tragicznie. Poza problemem prawnym z nimi, istnieje również problem z ich identyfikacja. Otóż tych substancji jest bardzo dużo. Jeśli młody człowiek trafi do szpitala z zatruciem, liczą się godziny, by mu pomóc. Często trudno jasno zidentyfikować co zażył. Wówczas na cito robi się badania, co zażył jednocześnie tracąc czas na ratowanie życia. Sprzedawcy dają do dopalaczy co tylko mogą, nie komunikując jasno, co tam jest. To bardzo poważny problem, szczególnie gdy ktoś się zatruje i walczy o życie.

Jak pomóc?Pomóc może jedno – terapia. Jeśli młody człowiek się uzależnił to nie ma wyjścia i musi trafić jak najszybciej do ośrodka specjalistycznego. Jednym z nich jest klinika OAZA specjalizująca się w uzależnieniach młodych. Tam pod okiem doświadczonych i profesjonalnych terapeutów dziecko zostaje poddane terapii. Dziecko zapewne będzie się opierało, ale nie można się ugiąć i pozwolić, by samo sobie pomogło, bo nie pomoże. Uzależnienie to nie jest drobny problem. To całe życie, rzecz która je ogranicza i definiuje. Dlatego trzeba iść na terapię.

Klinika dla młodzieży Oaza
Ługowiska 1
87-850 Choceń
tel. 725 18 70 70

Zobacz także:

Orthokine

Orthokine

Zdrowe posiłki z pastą tahini

Zdrowe posiłki z pastą tahini

Nowoczesna psychoterapia w Poznaniu

Nowoczesna psychoterapia w Poznaniu

Korzyści płynące ze stosowania krzeseł kąpielowych

Korzyści płynące ze stosowania krzeseł kąpielowych

Dla dorosłych - wczasy odchudzające

Dla dorosłych - wczasy odchudzające